2025. március 21., péntek

Kérdések háromsághívőknek

 


KÖSZÖNJÜK, HOGY KÉRDÉST TETT FEL A COMPELLINGTRUTH.ORG WEBHELYNEK.

Íme a kérdés, amit feltettél:

Hogyan jelenhetett meg Krisztus egy hármas Isten előtt? Zsidók 9:24

Várhatóan 2-7 napon belül e-mailben válaszolunk. Ha még nem tette meg, kérjük, olvassa el a kérdések feltevésére vonatkozó irányelveinket:
 http://www.gotquestions.org/ directions.html

AZ ÖN VÁLASZA A COMPELLINGTRUTH.ORG WEBHELYRŐL

1644213-as kérdés:

Hogyan jelenhetett meg Krisztus egy hármas Isten előtt? Zsidók 9:24

Válaszolt: BD

Válasz:

Ez jó kérdés.

Amikor az „Isten” Jézussal van összehasonlítva, az „Isten” az Atyaistenre utal.

A válasz arra a kérdésre, hogy Isten és Jézus ugyanaz a személy? igazából attól függ, mit értünk ugyanazon a személyen .

Ha ez a kérdés azt jelenti, hogy „Jézus valóban Isten?” vagy „Jézus Isten a testben?” akkor a válasz az lenne: „Igen – Jézus teljesen isteni. Isten minden tulajdonságával rendelkezik” (lásd Kolossé 2:9).

A kérdést azonban másképp is lehetne értelmezni, ami más választ igényelne. Teológiailag Jézus és az Atya a Szentháromság különböző 
személyei . Természetükben és lényegükben egyek, de személyükben különböznek.

Létezik egy ősi eretnekség, az úgynevezett modalizmus (és egy modernebb változat, az Egység-teológia), amely azt tanítja, hogy Isten nem három egyenrangú, egyidejűleg örökkévaló személyben létezik, hanem csak egyben. A modalizmus szerint az Atya, a Fiú és a Szentlélek nem három egyéni személy, hanem egyszerűen a kinyilatkoztatás három módja: Isten néha Atyaként, máskor Fiúként, máskor pedig Szentlélekként nyilatkoztatja ki magát. Ha felteszik a kérdést: „Jézus és az Atyaisten ugyanaz a személy?” a modalista igennel válaszolna, de a bibliai trinitáriusok nemmel válaszolnának.

A Szentháromság-tan a legjobb magyarázat minden bibliai bizonyítékra. Csak egy Isten van, de Ő három egyenrangú, örökkévaló személyként létezik: az Atya Isten, a Fiú Isten és a Szentlélek Isten. Ez eltér a három egyéni isten tanításától a Szentháromság három személyének kölcsönös függése és egysége miatt. Egy Isten van, aki három egyéni személyként létezik, akiknek ugyanaz a lényege vagy természete. Így az Atya Isten, a Fiú Isten, és a Szentlélek Isten; azonban az Atya nem ugyanaz a személy, mint a Fiú, és a Fiú sem ugyanaz, mint a Szentlélek. Ezt néha bonyolítja az a tény, hogy az Atyaistent az Újszövetség gyakran egyszerűen „Istennek” nevezi.

János evangéliumának első három verse ad nekünk egy ötletet, hogyan működik ez:

János 1:1. 
Kezdetben az Ige volt. . . (A 14. versből tudjuk, hogy az Ige Jézus. Kezdetben már ott volt.)

. . . és az Ige Istennél volt. . . (Legalább két személy látható itt: az egyiket „Istennek”, a másikat „Igének” hívják.)

. . . és az Ige Isten volt (Az Ige különbözik Istentől, mégis „Istennek” is nevezik. Az Ige lényegi természetében isteni.)

János 1:2. 
Kezdetben Istennel volt (Az Ige Istenként való lényeges azonosítása után ismét a megkülönböztetés hangsúlyos – Istennel volt, amikor minden elkezdődött.)

János 1:3. 
Általa lett minden; nélküle semmi sem készült, ami elkészült(Itt azt látjuk, hogy valójában az Ige a Teremtő. Ő alkotott mindent. Az Ószövetségben azt mondják nekünk, hogy Isten teremtett mindent – ​​1Mózes 1:1.)

Ez a fajta bibliai információ vezetett a Szentháromság-tan megfogalmazásához. Amikor az Ószövetségben „Istenről” beszélnek, a legtöbb ember valószínűleg az Atyaistenre gondol, de pontosabb lenne az „Isten, a Szentháromság”. Az Újszövetségben azt látjuk, hogy a Szentháromság minden egyes személye más-más szerepet vállalt az elveszett emberiség megváltásában, de a különböző személyek mindig teljes egyetértésben, egyként cselekszenek.

Jézus Isten, de Jézus (aki Isten a Fiú) nem ugyanaz, mint az Atya Isten vagy a Szentlélek Isten. https://www.gotquestions.org/ God-Jesus-same-person.html

NÉZZÜK A VÁLASZ TARTALMÁT RÉSZLETESEN:

Ez jó kérdés.

Amikor az „Isten” Jézussal van összehasonlítva, az „Isten” az Atyaistenre utal.

- Nem ez volt a kérdés, hanem ha Isten szentháromság, Jézus hogyan jelenhetett meg előtte? Válasz: Jézus sehogyan sem jelenhetett meg egy háromság Isten előtt, mert akkor maga előtt is meg kellett volna jelennie. És hogyan tud valaki saját maga előtt megjelenni?

Az egyedül igaz Isten előtt meg tudott jelenni, de az nem azonos ővele!

Ján 17:3 Az pedig az örök élet, hogy megismerjenek téged, az EGYEDÜL IGAZ ISTENT, és akit elküldtél, a Jézus Krisztust.

Ha Isten Jézussal van összehasonlítva, akkor az Atyaistenre utal – ez rögtön rávilágít erre a filozófiával spékelt teológiai csalásra, ugyanis egyrészt a Bibliában nincsen „Atyaisten”, sem „Fiúisten”, sem „Szentlélekisten” – ezek a bukott kereszténység kitalált fogalmai, másrészt hogy gondolják, Isten egyszer szentháromságot jelent, máskor meg nem jelent szentháromságot, ahogy az ő tisztességtelen felfogásuk diktálja? Na mégis, kiről beszélnek ilyen álságos és cselszövő módon? Nem ismerik Isten tiszteletét, sem nincsen bennük Istenfélelem, amint Jézusban volt?!

Zsid 5:7 Ki az ő testének napjaiban könyörgésekkel és esedezésekkel, erős kiáltás és könyhullatás közben járult ahhoz, aki képes megszabadítani őt a halálból, és meghallgattatott az ő ISTENFÉLELMÉÉRT,

2Kir 17:26 Ezért azt mondták Asszíria királyának: A népek, akiket idehoztál és Samária városaiba telepítettél, nem ismerik, hogyan kell e föld ISTENÉT TISZTELNI, azért ő oroszlánokat bocsátott rájuk, amelyek megölik őket, mert nem ismerik e föld ISTENE TISZTELÉSÉNEK a módját.

Az Izraeliták megkapták kiváltságként az istentisztelet módját és rendjét, de ez annak a kicsúfolása. A Teremtő Istent egy bukott emberi filozófia tárgyává teszik.

Róm 9:4 Akik izráeliták, akiké a fiúság és a dicsőség és a szövetségek, meg a törvényadás és az ISTENI TISZTELET és az ígéretek;

Ez lenne az okos istentisztelet, amit bemutatnak Istennek?

Róma 12:1 Kérlek azért titeket, testvéreim, Isten irgalmára, hogy szánjátok oda testeteket élő, szent és Istennek kedves áldozatul. Ez a ti okos istentiszteletetek.

 A zsidóság mint nép az „istentiszteleti rendtartásai”-ban (Zsid 9:1) elbukott, amikor megvádolták Jézust, hogy magát Istenné teszi. Ugyanezzel vádolja a kereszténység is Jézust, hogy magát Istennek vallotta, holott Jézus személye soha nem volt vita tárgya az apostolok között (Ján 1:42), nem  azonosították a próféták Istenét az általa küldött prófétával (Mát 21:46; Luk 7:16; 24:19; Jel 22:6).

Ján 10:33 Felelének néki a zsidók, mondván: Jó dologért nem kövezünk meg téged, hanem káromlásért, tudniillik, hogy te ember létedre Istenné teszed magadat.

Jézus Krisztus azonban az IGAZ és ÉLŐ Istennek vallotta magát!... azt hirdette: „Én vagyok Isten”... Ha ő nem Isten, akkor semmi közünk hozzá.” (John Maisel: Isten-e Jézus? Közép-Európai Bibliaintézet (CEBI), 17., 19. old.)

Istenné tetted magadat, semmi közünk hozzád. Ha nem vagy Isten, semmi közünk hozzád. Ugyanaz a gonosz lelkület. Mit mond Jézus?

Máté 5:20 Mert mondom néktek, hogy ha a ti igazságotok nem több az írástudók és farizeusok igazságánál, semmiképpen sem mehettek be a mennyeknek országába.

Evangéliumi Kiadó "KRISZTUS ISTENSÉGÉRŐL" című füzete nyíltan megvallja:
„Ha Krisztus nem Isten, akkor az Ő imádása bálványimádás lenne.”(6. old.)

Márpedig a Bibliában egyetlen Isten van, Akihez az ősgyülekezet imádkozott, miközben Jézusra hivatkozott. Ők rendelkeztek Isten szent szellemével, de a bukott kereszténység nem rendelkezik, azért is imádkozik a Szentháromság-Istenhez, annak akármelyik tagjához, ahogy nekik a filozófia diktálja az eretnekséget!

Apcs 4:24 Ezek pedig mikor hallották, egy szívvel-lélekkel felemelék szavokat az Istenhez, és mondának: Urunk, te vagy az Isten, ki teremtetted a mennyet és a földet, a tengert és minden azokban levő dolgot.

Apcs 4:29 Most azért, Urunk, tekints az ő fenyegetéseikre: és adjad a te szolgáidnak, hogy teljes bátorsággal szólják a te beszédedet,

Apcs 4:30 A te kezedet kinyújtván gyógyításra; és hogy jelek és csodák történjenek a te szent Fiadnak, a Jézusnak neve által.

Máté 6:9 Ti azért így imádkozzatok: Mi Atyánk, ki vagy a mennyekben, szenteltessék meg a te neved;

Róma 1:8 Először HÁLÁT ADOK AZ ÉN ISTENEMNEK a Jézus Krisztus által mindnyájatokért, hogy a ti hiteteknek az egész világon híre van;

Zsolt 65:3 Oh könyörgést meghallgató, HOZZÁD FOLYAMODIK minden test.

A válasz arra a kérdésre, hogy Isten és Jézus ugyanaz a személy? igazából attól függ, mit értünk ugyanazon a személyen.

- Nem ez volt a kérdés, ha nem vette volna észre! Miért tereli félre a szót?

Ha ez a kérdés azt jelenti, hogy „Jézus valóban Isten?” vagy „Jézus Isten a testben?” akkor a válasz az lenne: „Igen – Jézus teljes mértékben isteni Isten minden tulajdonságával rendelkezik” (lásd Kolossé 2:9).

- Istennek nincsen olyan tulajdonsága, hogy meg tud halni! Nem ismeri a Bibliát? -

1Tim 1:17 Az örökkévaló királynak pedig, a halhatatlan (G862), láthatatlan, egyedül bölcs Istennek tisztesség és dicsőség örökkön örökké! Ámen.

5Móz 32:40 Mert felemelem kezemet az égre, és ezt mondom: ÖRÖKKÉ ÉLEK ÉN!

G862   ἄφθαρτος, ον (aphthartosz, on) 1) meg nem romló, el nem múló 2) romolhatatlan, halhatatlan, örökkévaló

Isten nem képmása senkinek, de a Fiú Isten képmása. Ha a Fiú nem lenne képmása senkinek, akkor Isten tulajdonságával rendelkezne, de azzal, hogy a képmása, ez az isteni tulajdonsága hiányzik. És még lehetne folytatni a sort…

Zsid 1:3 Aki az ő dicsőségének visszatükröződése, és az ő valóságának KÉPMÁSA , aki hatalma szavával fenntartja a mindenséget, aki minket bűneinktől megtisztítván, üle a Felségnek jobbjára a magasságban.

G5481   ὁ χαρακτήρ, -ῆρος (ho kharaktér, -érosz) 1) véset, lenyomat 2) képmás

A kérdést azonban másképp is lehetne értelmezni, ami más választ igényelne. Teológiailag Jézus és az Atya a Szentháromság különböző 
személyei . Természetükben és lényegükben egyek, de személyükben különböznek.

- Hogy a Fiú (szerintük) lényegére nézve ugyanaz mint az Atya, de személyére nézve nem ugyanaz, vagyis (szerintük) az Isten személye nem tartozik a lényegéhez, tehát önkényesen kiveszik a lényegéből a személyét, mintha külön létezne a lényege (amiben azonosak), és külön létezne a személyisége (amiben nem azonosak), tehát az egylényegűséget ilyen önkényes szempont szerint határozzák meg a saját szája ízük szerint. Tehát amikor Istenről beszélnek, csaláshoz folyamodnak. Lásd:

Hiszek egy Istenben, mindenható Atyában, mennynek és földnek, minden láthatónak és láthatatlannak teremtőjében. És az egy Úrban, Jézus Krisztusban, Isten egyszülött Fiában, ki az Atyától öröktől fogva született, Isten az Istentől, világosság a világosságtól, valóságos Isten a valóságos Istentől. Született, de nem teremtmény, ki egylényegű az Atyával, és aki által minden lett.” (Nicea-konstantinápolyi hitvallás [CREDO])

Létezik egy ősi eretnekség, az úgynevezett modalizmus (és egy modernebb változat, az Egység-teológia), amely azt tanítja, hogy Isten nem három egyenrangú, egyidejűleg örökkévaló személyben létezik, hanem csak egyben. A modalizmus szerint az Atya, a Fiú és a Szentlélek nem három egyéni személy, hanem egyszerűen a kinyilatkoztatás három módja: Isten néha Atyaként, máskor Fiúként, máskor pedig Szentlélekként nyilatkoztatja ki magát. Ha felteszik a kérdést: „Jézus és az Atyaisten ugyanaz a személy?” a modalista igennel válaszolna, de a bibliai trinitáriusok nemmel válaszolnának.

- A kérdés nem vonatkozott a modalista felfogásra. 

A Szentháromság-tan a legjobb magyarázat minden bibliai bizonyítékra. Csak egy Isten van, de Ő három egyenrangú, örökkévaló személyként létezik: az Atya Isten, a Fiú Isten és a Szentlélek Isten. Ez eltér a három egyéni isten tanításától a Szentháromság három személyének kölcsönös függése és egysége miatt. Egy Isten van, aki három egyéni személyként létezik, akiknek ugyanaz a lényege vagy természete. Így az Atya Isten, a Fiú Isten, és a Szentlélek Isten; azonban az Atya nem ugyanaz a személy, mint a Fiú, és a Fiú sem ugyanaz, mint a Szentlélek. Ezt néha bonyolítja az a tény, hogy az Atyaistent az Újszövetség gyakran egyszerűen „Istennek” nevezi.

- „Egy Isten van, aki három egyéni személyként létezik, akiknek ugyanaz a lényege vagy természete.” - Ez esetben Jézusnak a három egyéni személyben létező Isten előtt kellett volna megjelennie, ahogy olvassuk:

Zsid 9:24 Mert nem kézzel csinált szentélybe, az igazinak csak másolatába ment be Krisztus, hanem magába a mennybe, hogy most ISTEN SZÍNE ELŐTT megjelenjék érettünk.

Az Újszövetség bonyolítja az Istent azzal, hogy Atyaistennek nevezi? Még meg is rágalmazza az Szentírást, hogy Istent azonosítja az Atyával. Márpedig Isten az Atyával azonos, Aki a Jézus Krisztus Istene és a Jézus Krisztus Istene az nem szentháromság!

Ján 20:17 Monda neki Jézus: Ne illess engem; mert nem mentem még fel az én Atyámhoz; hanem menj az én atyámfiaihoz és mondd nekik: Felmegyek az én Atyámhoz és a ti Atyátokhoz, és az ÉN ISTENEMHEZ, és a ti Istenetekhez.

1Kor 11:31 AZ ISTEN ÉS A MI URUNK JÉZUS KRISZTUSNAK ATYJA, aki mindörökké áldott, tudja, hogy nem hazudom.

Zsid 1:9 Szeretted az igazságot és gyűlölted a hamisságot: annakokáért felkent téged az ISTEN, A TE ISTENED, örömnek olajával a te társaid felett.

Jel 3:12 Aki győz, oszloppá teszem azt az ÉN ISTENEMNEK templomában, és többé onnét ki nem jő; és felírom ő reá az ÉN ISTENEMNEK nevét, és az ÉN ISTENEM városának nevét, az új Jeruzsálemét, amely az égből száll alá az ÉN ISTENEMTŐL, és az én új nevemet.

János evangéliumának első három verse ad nekünk egy ötletet, hogyan működik ez:

János 1:1. 
Kezdetben az Ige volt. . . (A 14. versből tudjuk, hogy az Ige Jézus. Kezdetben már ott volt.)

- A kezdetben az nem örökkévalóságot jelent, ahogy Sátánról is olvassuk, aki nem öröktől fogva Sátán, hanem a KEZDET a lázadóvá válásának a KEZDETÉRE vonatkozik:

1Ján 3:8 Aki a bűnt cselekszi az ördögből van; mert az ördög KEZDETTŐL FOGVA bűnben leledzik. Azért jelent meg az Istennek Fia, hogy az ördög munkáit lerontsa.

G746   ἡ ἀρχή, -ῆς (hé arkhé, -ész) 1) kezdet, eredet; Jézus Krisztus önmagát háromszor is ἀρχή-nak nevezi a Jelenések könyvében.

Jézus Krisztus KEZDETTŐL FOGA van és nem öröktől fogva.

1Ján 2:13-14 Írok néktek atyák, mert megismertétek azt, aki KEZDETTŐL FOGVA van.

Mégis, mi az álláspontjuk?

Niceai hitvallás záradéka: "Akik pedig azt mondják, hogy volt valaha, amikor nem volt, és mielőtt nemzetett nem volt, és, hogy nem létezőkből lett vagy más valóságból, vagy lényből való, vagy hogy teremtetett, változható vagy, hogy változandó az Istennek a Fia, azokat átokkal sújtja az egyetemes és apostoli egyház."

. . . és az Ige Istennél volt. . . (Legalább két személy látható itt: az egyiket „Istennek”, a másikat „Igének” hívják.)

Ennek mi köze van az egy Istenben három személy-féle eretnek filozófiához? Hogyan lehet valaki annál az Istennél, akivel azonos Isten, hiszen Isten csak egy van?!

Ézs 46:9 Emlékezzetek meg a messze régi dolgokról, hogy én vagyok Isten és nincsen több; Isten vagyok, és nincs hozzám hasonlatos.

Márk 12:32 Akkor monda néki az írástudó: Jól van, Mester, igazán mondád, hogy egy Isten van, és nincsen kívüle más.

Luk 18:19 Monda pedig néki Jézus: Miért mondasz engem jónak? Nincs senki jó, csak egy, az Isten.

Csak Isten imádható, mégpedig az ÓSZ egyetlen Jehova Istene (vö.2Móz 20:5; 34:14), a ho theosz = az Isten. (vö. Jel.19:10; 22:9) Jézus pedig csupán theosz-ként szerepel, aki úgy volt az Isten-nél, (vö. Ján 1:1), ahogy a hegynél a disznócsorda (vö. Márk 5:11), vagy ahogy a tűznél Péter (vö. Márk 14:54) Ahogy Péter nem volt a tűz, ahogy a disznócsorda nem volt a hegy, ugyanúgy nem volt a theosz Logosz a ho theosz – aki-NÉL volt. (Itt mindhárom helyen a prosz helyhatározó található).

. . . és az Ige Isten volt (Az Ige különbözik Istentől, mégis „Istennek” is nevezik. Az Ige lényegi természetében isteni.)

Az Isten (az Atya) és az isteni (a Fiú) között csupán annyi különbség van, hogy az Atya nem isteni (theosz), a Fiú viszont nem az Isten (ho theosz). Tamás kijelentése magányvélemény (Ján 20:28), nem ihletett állítás, sem Péter ihletett kijelentésével nem egyezik, de különösen Jézus kijelentésével nem egyezik:

Máté 16:16 Simon Péter pedig felelvén, monda: Te vagy a Krisztus, az élő Istennek Fia.

Ján 20:17 Felmegyek az én Atyámhoz és a ti Atyátokhoz, és az én Istenemhez, és a ti Istenetekhez.

Nem Jézus Krisztus a mi Istenünk:

Jel 12:10 És hallék nagy szózatot az égben, amely ezt mondja vala: Most lett meg az idvesség és az erő, és a MI ISTENÜNKNEK országa, és az ő Krisztusának hatalma; mert a mi atyánkfiainak vádolója levettetett, ki vádolja vala őket éjjel és nappal a MI ISTENÜNK előtt.

Jézus válaszolt az őt vádolóknak:

Ján 10:33-34 A zsidók így feleltek: Nem jó tettekért kövezünk meg téged, hanem káromlásért és azért, hogy te ember létedre Istenné teszed magadat. Jézus pedig azt mondta: Nincs-e megírva a ti törvényetekben: Én mondtam: ISTENEK vagytok? (Vö. 2Móz 4:16)

Izrael bíráit isteneknek nevezték:

Zsolt 82:6 Én mondtam: istenek vagytok ti, és a Felséges fiai vagytok ti mindnyájan.

A héber elohim szót a 2Mózes 21:6-ban „bíráknak” is fordítják... Vagyis azokat, akik befogadták Isten üzenetét, „isteneknek” nevezték… Ha „istennek” tekinthetők azok, akik Isten által kijelölt hivatalt töltenek be, vagy akiknek isteni pozíciójuk van a szellemi szférában, mennyivel inkább az, akit Isten kiválasztott és küldött ” /Mit ért a Biblia azon, hogy "ti istenekvagytok” a Zsoltárok 82:6-ban és a János 10:34-ben?/ - https://www.gotquestions.org/you-are-gods.html

János 1:2. 
Kezdetben Istennel volt (Az Ige Istenként való lényeges azonosítása után ismét a megkülönböztetés hangsúlyos – Istennel volt, amikor minden elkezdődött.)

Az Ige lett testé nem az Isten, tehát nyilvánvalóan nem Jézus az Isten! Jézus volt Isten mestermunkása:

Ján 1:14 És az IGE TESTTÉ LETT és lakozék mi közöttünk (és láttuk az ő dicsőségét, mint az Atya egyszülöttjének dicsőségét), aki teljes vala kegyelemmel és igazsággal.

Mégis úgy tálalják, hogy Isten lett testté, tehát meghamisítják a Bibliát:

Az Ő (Jézus Krisztus) megjelenésével öltött Isten első ízben konkrét, az emberek számára kézzelfogható formát.” (Benedikt Peters/Bruno Schwengeler: 100 kérdés a Bibliáról, Ethos KFT. Budapest, 1. kötet, 39. old.)

Miközben Isten (Aki az Atya egy személyben) mindenkor a mennyekben van!

Máté 6:9 Ti azért így imádkozzatok. Mi ATYANK KI VAGY A’MENNYEKBEN, Szenteltessék-meg a’te neved.

Máté 18:10 Meglássátok, hogy eme kicsinyek közül egyet is meg ne utáljatok; mert mondom néktek, hogy az ő angyalaik a mennyekben mindenkor látják az én mennyei Atyám orcáját.

Lehet-e Isten ember? felölthet-e isten emberi formát? Ha igen, akkor a keresztény istenfogalom nem sokban különbözik a görög mitológia istenhitétől. A keresztény isten, amely Jézus tanítása szerint tisztán szellemi lény, teljesen kizárja ezt a lehetőséget.” (Varga Béla: Unitárius Teológiai füzetek 4./46.old.)

János 1:3. 
Általa lett minden; nélküle semmi sem készült, ami elkészült(Itt azt látjuk, hogy valójában az Ige a Teremtő. Ő alkotott mindent. Az Ószövetségben azt mondják nekünk, hogy Isten teremtett mindent – ​​1Mózes 1:1)

Isten és nem Jézus akaratából van minden! Isten Jézus által teremtett:

Jel 4:11 Méltó vagy Uram, hogy végy dicsőséget és tisztességet és erőt; mert te teremtettél mindent, és a TE AKARATODÉRT vannak és teremttettek.

Máté 19:4 Ő pedig így felelt: Nem olvastátok, hogy A TEREMTŐ kezdettől fogva férfivá és asszonnyá teremtette őket

1Kor 8:6 Mindazáltal nekünk egy Istenünk van, AZ ATYA, AKITŐL [VAN] a mindenség, mi is ő benne; és egy Urunk, a Jézus Krisztus, AKI ÁLTAL [VAN] a mindenség, mi is ő általa.

Péld 8:30 Mellette valék mint kézmíves, és gyönyörűsége valék mindennap, játszva ő előtte minden időben.

Péld 8:31 Játszva az ő földének kerekségén, és gyönyörűségem[et] [lelve] az emberek fiaiban.

A Példabeszédek könyve elmondja nekünk Isten Fiának születését, és azt a kapcsolatot, amelynek Ő Istennel örvendhetett a világ teremtése előtti időben. Habár Őt úgy említik mint "bölcsességet", mégis világos, hogy az a mondat Isten Fiáról beszél. Hiszen az I. Kor. 1:24-ben is Krisztus mint "Isten bölcsessége" van megnevezve.” (Melyik Isten? - Golgotha. uw. hu)

Ez a fajta bibliai információ vezetett a Szentháromság-tan megfogalmazásához. Amikor az Ószövetségben „Istenről” beszélnek, a legtöbb ember valószínűleg az Atyaistenre gondol, de pontosabb lenne az „Isten, a Szentháromság”. Az Újszövetségben azt látjuk, hogy a Szentháromság minden egyes személye más-más szerepet vállalt az elveszett emberiség megváltásában, de a különböző személyek mindig teljes egyetértésben, egyként cselekszenek.

Itt már meg is hazudtolja a Szentírás szövegét: „pontosabb lenne az „Isten, a Szentháromság” – vagyis számonkéri az ihletett kinyilatkoztatáson a szentháromságot, hogy amiért Isten gyanánt az Atyára gondolnak ez olvasók, vagyis ez a bibliai szöveg miatt van, ami nem elég pontos!

Holott tökéletes felkészítést nyújt!!!

2Tim 3:16-17 A teljes írás Istentől ihletett és hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra, az igazságban való nevelésre, Hogy TÖKÉLETES Legyen az Isten embere, minden jó cselekedetre felkészített.

Jézus Isten, de Jézus (aki Isten a Fiú) nem ugyanaz, mint az Atya Isten vagy a Szentlélek Isten.

Ha nem ugyanaz az Isten, akkor Isten nem lehet szentháromság, mivel egy Isten van, és a Jézus istensége (isteni hatalommal bíró) nem teszi Istennel azonossá Jézust. Jézus nem is azonosította magát soha Istennel!

Ján 7:16-17 Felelt nékik Jézus és monda: Az én tudományom nem az enyém, hanem azé, aki küldött engem. Ha valaki cselekedni akarja az ő akaratát, megismerheti e tudományról, vajjon Istentől van-é, vagy én magamtól szólok?


TESZTKÉRDÉSEK HÁROMSÁGHÍVŐKNEK


ISTEN MIKOR MUTATKOZOTT BE ÚGY MINT SZENTHÁROMSÁG?

5Mózes 32:39 Lássátok végre, hogy én vagyok, csak én, S nincs más Isten rajtam kívül!

Ézsa 44:6 Így szól az Úr, Izráelnek királya és megváltója, a seregeknek Ura: Én vagyok az első, én az utolsó, és rajtam kívül nincsen Isten.

Ézsa 45:5 Én vagyok az Úr és több nincs, rajtam kívül nincs Isten!

HOL ÍRJA A BIBLIA, HOGY JÉZUS KRISZTUS A LEGFELSÉGESEBB HÜPSZISZTOSZ ISTEN, HOL NEVEZI ANNAK?

Egyetlen Isten van, a hüpszisztosz, a legfelségesebb Isten; a hüpszisztosz jelző sehol nincs alkalmazva sem Jézus Krisztusra sem a szent szellemre.

Lukács 6:35; Zsolt 78:35; Dániel 5:21

HA NEM LEHET MEGÉRTENI A HÁROMSÁGOT, PÁL MIÉRT ÍRTA TIMÓTHEUSNAK, HOGY ÉRTSE MEG A TANÍTÁSÁT?

John Wesley azt mondta: „Hozzatok nekem egy férget, amely képes megérteni az embert, és én mutatok nektek egy embert, amely képes megérteni a háromságos Istent”. /Encyclopedia of 7700 Illustrations, Assurance Publishers, 504. o./ Mindebből az következik, hogy nem várhatjuk el, és nem is szabad elvárnunk a Biblia kimerítő megértését.” - https://bible.org/article/trinity-triunity-god#P105_5685 – De mi köze van ennek a filozófiának Isten igéjéhez?

2Tim 2:7 Értsd meg amit mondok; adjon azért az Úr néked belátást mindenekben.

Kérdés: Tanított Pál Istenről? Igen. Például: 1Kor 8:6 Mindazáltal nekünk egy Istenünk van, az Atya, akitől [van] a mindenség, mi is ő benne; és egy Urunk, a Jézus Krisztus, aki által [van] a mindenség, mi is ő általa. - Ha Timótheus (és bárki más) Pál elvárása alapján megérthette az Istenről szóló tanítást, akkor a szentháromság Pál tanításán kívül van, ami szerintük nem is érthető meg.

Neh 8:8 Olvastak pedig a könyvből, Isten törvényéből világosan, s azután magyaráztak, és a nép megértette az olvasottakat.

Neh 8:12 Ekkor elment az egész nép, hogy egyen és igyon, és másoknak is küldjön belőle, és nagy vigasságot tartson, mert megértették a beszédeket, amelyekre tanították őket.

HA PÁL APOSTOLNAK JÉZUS KRISZTUS VOLT AZ ISTENE, AKKOR EZT MIÉRT TAGADTA LE, MIÉRT HALLGATOTT RÓLA?

Róm 1:8; Először hálát adok az én Istenemnek a Jézus Krisztus által,

1Kor 1:4 Hálát adok az én Istenemnek mindenkor ti felőletek az Isten ama kegyelméért, mely néktek a Krisztus Jézusban adatott,

2Kor 12:21 Hogy mikor újra odamegyek, megaláz engem az én Istenem ti köztetek,

Fil 1:3 Hálát adok az én Istenemnek, minden ti rólatok való emlékezésemben,

Fil 4:19 Az én Istenem pedig be fogja tölteni minden szükségeteket az Ő gazdagsága szerint dicsőségesen a Krisztus Jézusban.

Filem 1:4 Hálát adok az én Istenemnek mindenkor, emlegetvén téged az én imádságaimban

HOL ÍRJA A BIBLIA, HOGY JÉZUS KRISZTUS A MI ISTENÜNK?

Márk 12:29 Jézus pedig felelt néki: Minden parancsolatok között az első: Halljad Izráel: Az Úr, a mi Istenünk egy Úr.

Apcs 2:39 Mert nektek lett az ígéret és a ti gyermekeiteknek, és mindazoknak, kik messze vannak, valakiket csak elhív magának az Úr, a mi Istenünk.

Apcs 4:24 Ezek pedig mikor hallották, egy szívvel-lélekkel felemelték szavukat az Istenhez, és mondának: Urunk, te vagy az Isten, ki teremtetted a mennyet és a földet, a tengert és minden azokban levő dolgot.... 

Apcs 4:30 A te kezedet kinyújtván gyógyításra; és hogy jelek és csodák történjenek a te szent Fiadnak, a Jézusnak neve által. - Istenhez imádkoztak és Jézusra hivatkoztak. (Vö. Máté 6:9; Ján 14:6)

2Thess 1:12 Hogy dicsőíttessék meg a mi Urunk Jézus Krisztusnak neve ti bennetek, és ti [is] ő benne, a mi Istenünknek és az Úr Jézus Krisztusnak kegyelméből.

Jel 5:10 És tettél minket a mi Istenünknek királyokká és papokká; és uralkodunk a föld felett. /epi tész gész/

HOL ÍRJA A BIBLIA, HOGY JÉZUS KRISZTUS AKARATÁBÓL VAN A MINDENSÉG?

Zsolt 33:9 Mert ő szólt és meglett, ő parancsolt és előállott.

Jel 4:11 Méltó vagy Uram, hogy végy dicsőséget és tisztességet és erőt; mert te teremtettél mindent, és a te akaratodért vannak és teremtettek - Isten akaratából és nem Jézus akaratából.

HOL ÍRJA A BIBLIA, HOGY JÉZUS KRISZTUS ÖRÖKTŐL FOGVA MINDÖRÖKKÉ LÉTEZIK ÉS HOGY MINDÖRÖKKÉ HALHATATLAN?

Ha Krisztus valójában nem halt meg, akkor nincs megváltás!

Timótheus 1:17 Az örökkévaló királynak pedig, a halhatatlan, láthatatlan, egyetlen Istennek tisztelet és dicsőség örökkön-örökké! Ámen.

János 10:15 … mint ahogy ismer engem az Atya, és én is ismerem az Atyát, és életemet adom a juhokért.

Róm 6:9 Tudván, hogy Krisztus, aki feltámadott a halálból, többé meg nem hal; a halál többé rajta nem uralkodik,

Jel 1:18 … és az élő, pedig halott voltam, és íme, élek örökkön-örökké, és nálam vannak a halál és pokol kulcsai.

HOL ÍRJA A BIBLIA, HOGY MÓZES ÚGY ÍRT JÉZUSRÓL, MINT ISTENRŐL ÉS NEM ÚGY MINT PRÓFÉTÁRÓL?

Ján 5:46 Mert ha hinnétek Mózesnek, nékem is hinnétek; mert én rólam írt ő. (5Móz 18:15)

Apcs 3:22 Mert Mózes ezt mondotta az atyáknak: Prófétát támaszt néktek az Úr, a ti Istenetek a ti atyátokfiai közül, mint engem; azt hallgassátok mindenben, amit csak szól néktek.

Apcs 3:23 Lészen pedig, hogy minden lélek, valamely nem hallgat arra a prófétára, ki fog irtatni a nép közül.

HOL ÍRJA A BIBLIA, HOGY JÉZUS KRISZTUS ISTENE, A PRÓFÉTÁK ISTENE AZ SAJÁT MAGA?

Jel 3:12 Aki győz, oszloppá teszem azt az én Istenemnek templomában, és többé onnét ki nem jő; és felírom ő reá az én Istenemnek nevét, és az én Istenem városának nevét, az új Jeruzsálemét, amely az égből száll alá az én Istenemtől, és az én új nevemet.

Jel 22:6 az Úr, a szent próféták Istene bocsátotta el az ő angyalát, hogy megmutassa az ő szolgáinak [azokat], amiknek meg kell lenni hamar.

HA A ZSIDÓK VÁDOLTÁK JÉZUST AZZAL, HOGY MAGÁT ISTENNEK MONDJA, A KERESZTÉNYSÉG MIÉRT VÁDOLJA UGYANEZZEL?

Jézus soha nem mondta, hogy Ő Isten lenne (vagy ő lenne az Isten), hanem magát Isten Fiának mondta (Mát 19:17; Ján 10:36). Azt tanította, hogy az Ő Istene és a mi Istenünk az Atya, mi pedig a Felséges Isten fiai lehetünk. (Luk 6:35; Ján 20:17; Jel 3:12)

HOL ÍRJA A BIBLIA, HOGY A JÉZUS KRISZTUS ISTENE AZ HÁROMSZEMÉLYŰ EGY ISTEN?

Jézus Krisztusnak mindig is az Atya volt az Istene, amint ezt több írásszöveg is bizonyítja: 

Róm 15:6 Hogy egy szívvel, egy szájjal dicsőítsétek az Istent és a mi Urunk Jézus Krisztusnak Atyját. - Lásd még: 2Kor 1:3; 11:31; Eféz 1:3,17; Kol 1:3; Zsid 1:9; 1Pét 1:3; Jel 3:12

EGY HÁROMSZEMÉLYŰ ISTEN ELŐTT HOGYAN JELENHETETT MEG KRISZTUS?

Zsid 9:24 Mert nem kézzel készített szentélybe, az igazinak csak másolatába ment be Krisztus, hanem magába a mennybe, hogy most Isten színe előtt megjelenjék értünk.

HA KRISZTUS VOLT AZ ISTEN, HOGYAN LEHETETT KÖZBENJÁRÓ ISTEN ÉS AZ EMBEREK KÖZÖTT?

Ő Isten előtt jelent meg az érdekünkben. (1Timótheus 2:5; Zsidók 5:7; 9:24)

HOL ÍRJA A BIBLIA, HOGY JÉZUS KRISZTUS KERESI AZ IMÁDÓIT?

Ján 4:23 De eljön az óra, és az most van, amikor az igazi imádók lélekben és igazságban imádják az Atyát, mert az Atya is ilyen imádókat keres magának.

Ján 4:24 Az Isten Szellem, és az imádóknak szellemben és igazságban kell őt imádniuk. (Vö. 1Kor 14:25; Jel 4:10; 5:14; 7:1; 11:16; 14:7; 19:4; 19:10; 22:9)

A PROSZKÜNEO szó kettős jelentésű, mint Istennek kijáró imádat (Mát 4:10) és mint embereknek adható hódolat (Jel 3:9). Jézus zsidóként Istent imádta (Ján 4:22), az ő követésében a bibliai szöveg következetesen az ő hódolatáról (leborulás) számol be, nem pedig az imádatáról! (Márk 15:19; Luk 24:52; Ján 9:38; Csel 10:25; Zsid 1:6)

HOGY LEHET ISTENNEK ISTENFÉLELME?

Istennek nincsen istenfélelme, de Jézusnak volt. 

Zsid 5:7 Ki az ő testének napjaiban könyörgésekkel és esedezésekkel, erős kiáltás és könnyhullatás közben járult ahhoz, aki képes megszabadítani őt a halálból, és meghallgattatott az ő istenfélelméért. - Kit hallgatott meg Isten? Hogyan lehet Isten istenfélő?

Luk 6:12 És lőn azokban a napokban, kiment a hegyre imádkozni, és az éjszakát az Istenhez való imádkozásban töltötte el.

HOL ÍRJA A BIBLIA, HOGY ISTEN IMÁDHATJA A SAJÁT TEREMTMÉNYÉT ÉS HOGY ISTENT BŰNNEL MEG LEHET KÍSÉRTENI?

A háromsághit szerint az Ördög arra kéri Istent, hogy boruljon le és imádja a saját teremtményét, hiszen a háromsághitben Jézus a valóságos Isten. (Mát 4:9) Ez kőkemény istenkáromlás, mert bűnnel kísérti az Istent, akinek a szentsége felülmúlhatatlan. (Jak 1:13)

HOL ÍRJA A BIBLIA, HOGY A BIBLIAÍRÓK ISMERTÉK, HASZNÁLTÁK ÉS ÍRÁSBAN RÖGZÍTETTÉK AZ ISTEN HÁROMSZEMÉLYŰSÉGÉT, MIKÖZBEN HASZNÁLTÁK A HÁRMAS SZÁMOT?

Jézus soha nem használta Istenre a hármas számot, máskor használta:

János 5:44 Hogyan is tudnátok hinni, amikor egymástól vesztek dicsőséget, de nem keresitek azt a dicsőséget, amely az egyetlen Istentől van?

Máté 12:40 Mert amint Jónás három nap és három éjjel volt a cethal gyomrában, úgy lesz az Emberfia is három nap és három éjjel a föld gyomrában.

Máté 18:16 Ha nem hallgat rád, vigyél magaddal egy vagy két másik embert, hogy két vagy három tanú bizonyítsa a dolgot.

Pál írja az 1Kor 13:13-ban: Addig megmarad a hit, a remény és a szeretet, ez a három, de közülük a legnagyobb a szeretet.

Eféz 4:6 Egy az Isten, mindnyájunk Atyja, aki mindennek fölötte áll, mindent áthat és mindenben benne van. 

Jakab írja: 5:17 Illés hozzánk hasonlóan esendő ember volt, de esedezve imádkozott, hogy ne essék az eső, s nem is esett a földön három évig és hat hónapig.

Ezek után nyilván leírja, ha három-egy az Isten, vagy valami ilyesmi. De nem. Egészen mást írt:

Jak 2:19 Hiszed, hogy csak egy Isten van, s jól is teszed. Ám ezt a gonosz lelkek is hiszik, mégis remegnek.

ATYA ÉS FIÚ EGYSÉGE HA KITERJED A HÍVŐKRE IS, ŐKET HOGYAN AZONOSÍTHATJA EGY ISTENKÉNT?

Ján 10:30 Én és az Atya egy vagyunk.

Ján 17:22 És én azt a dicsőséget, amelyet nékem adtál, ő nékik adtam, hogy egyek legyenek, amiképpen mi egy vagyunk:

1Kor 3:8 A plántáló pedig és az öntöző egyek;

A KÁRHOZAT FILOZÓFIÁJA

SZEMELVÉNYEK A KÁRHOZAT FILOZÓFIÁJÁBÓL

Amikor évekkel ezelőtt tanulmányozni kezdtem a Bibliát, a Szentháromság tana volt az egyik legösszetettebb probléma, amivel szembe kellett néznem. Sohasem fejtettem meg teljesen, mivel misztérium. Bár még ma sem értem egészen, mégis elfogadom, mint Isten kijelentését ... a Szentháromság … az Ószövetségben még csak homályos sejtés, de az Újszövetségben már nyilvánvaló.” (Billy Graham: A Szentlélek, Magyar Baptista Egyház, 28-29-old.) 

Isten Szentháromság. Az Isten egységében három személy van, az Atya, a Fiú és a Szent Szellem, akik egyidejűleg léteznek, egyenlőek és örökkévalóak. Az Atya nem a Fiú és a Fiú nem a Szent Szellem, mégis mindegyik igaz Isten. Az egy Isten – az Atya, a Fiú és a Szent szellem – a keresztényi élet és hit alapja... Jézus Krisztus, a Fiú teljesen Isten és teljesen ember.” (Közép Európai Teológiai Akadémia kézikönyv (1998-1999) – II. HITELVEK) 

A szentháromság nem filozófiai spekulációból született, hanem a keresztények történelmi tapasztalatának és a jézusi kinyilatkoztatás értelmezéséből. (Igaz-e hogy a keresztények 3 Istent hisznek? 22.old. Vatikáni rádió hitvédelmi füzete.)

Az ó-egyház szentháromságtana lényegileg a páli és jn-i teológia kibontása, ha megfogalmazása MAGÁN VISELI IS A KORABELI FILOZÓFIA JEGYEIT.” /1 Ján. V. rész. Református jub-i kommentár./

A Szentháromság nem megosztható, pláne nem fordítható egymással szembe.” (Kulcsár A. Magyar Evangéliumi Rádió Alapítvány-MERA)...

Joseph Ratzinger (XVI. Benedek pápa) írja „A keresztény hit” című könyvében: 

„Az előbb nyomon követett gondolat alapján könnyen az lehetne a benyomásunk, hogy a spekulatív teológia legvégső pontjához jutottunk el, amely a Szentírás adatainak feldolgozása során messze eltávolodott magától a Szentírástól és elveszett a tiszta filozófiai gondolkodásban. Annál meglepőbb lesz közelebbről nézve, hogy a legmesszebb menő spekuláció ismét közvetlenül a Biblia gondolkodásához jut vissza.” (EINFÜHRUNG IN DAS CHRISTENTUM Vorlesungen über das Apostolische Glaubensbekenntnis; A HÁROMSZEMÉLYŰ EGY-ISTEN HITE, Bécs, 1976., 107. old.)

Az egy Isten Atyának, Fiúnak, és Szentléleknek jelenti ki magát a Szentírásban.(Baptista hitvallás, BÉKEHIRNÖK KIADÓ, 1989,11.old.)

Isten három -féle alakban jelenti ki magá, noha lényegében egy, oszthatatlan és megkülönböztethetetlen.” ( BIBLIAI NEVEK ÉS FOGALMAK (Primo, Szentháromság, 227.o.)

Isten az Ő személyében, mint Jahve, Izrael férje, de mint Isten Jézus személyében, Ő a Gyülekezet Vőlegénye.” (Éjféli Kiáltás Misszió, 2006. IX. 9. 22. old.)

Jézus Krisztus Isten volta az egész Szentírás középpontja. Isten maga jött el, hogy az embert kimentse bűneiből. A Biblia azt tanítja, hogy Krisztushoz, mint Jehova Istenhez kell fordulnunk üdvösségért és szabadulásért.” (Krisztus Istensége, Evangéliumi Kiadó, 11.old.)

„amikor görögdinnyét veszünk, nyilván el akarjuk fogyasztani. Vagyis ezt a dinnyét a gyomrunkba akarjuk eljuttatni. Hogyan tehetjük ezt? Először megvesszük az egész dinnyét, másodszor felszeleteljük, harmadszor pedig, mielőtt ez a dinnye eléri a gyomrunkat, addig rágjuk, míg lé nem lesz belőle. A sorrend a következő: dinnye, szeletek és végül a lé. Ez három különböző dolog lenne, vagy csak egy? Úgy gondolom, hogy ez a legjobb magyarázat az isteni Háromságra. A legtöbb dinnye nagyobb, mint a gyomrunk. Hogyan tudnánk lenyelni egy akkora dinnyét, amikor a szánk ilyen kicsi, és a torkunk ilyen szűk? Ahhoz, hogy az evéshez megfelelő méretet kapjunk, fel kell szeletelnünk. Majd amikor fogyasztjuk, akkor dinnyelé lesz belőle. És a dinnyelé nem dinnye? Ha azt mondjuk hogy nem, akkor bizonyára nagyon tudatlanok vagyunk. Az Atyát illusztrálja a felvágatlan dinnye, a Fiút a felszeletelt dinnye, és végül a Szellemet a dinnye leve. Most már érthető, hogy az Atya nem csak az Atya, hanem a Fiú is; a Fiú pedig nem csak a Fiú, hanem a Szellem is. Vagyis az ehetővé vált szeletek és a bennük lévő lé ugyanaz a dinnye. A dinnye eltűnik, miután a család elfogyasztotta. Eredetileg a dinnye az asztalon volt, evés után azonban a dinnye az egész családban benne van.” (Witness Lee: Isten Ökonómiája, 45-46.old. Rhéma Kiadó)

Milyen kimondhatatlanul boldog az az ember, aki tudja, hogy az Ószövetség „Jahvéja” az Újszövetség Jézusa.” (A.P.Gibbs: Isten imádata, Evangéliumi Kiadó, 194.old.)

Isten soha sem nyilatkoztatta ki nekünk legbelsőbb lényét úgy, hogy minden titkot teljes mélységében ismerjünk. Az, amit mi teremtményi értelmünkkel nem tudunk a legpontosabban kiszámolni, attól még létezhet. Isten felfoghatatlanságát a Biblia újra meg újra hangsúlyozza.” (Lothar Gasmann, az Evangéliumi Kiadó szakírója)

Hogy miként lehet a három személy egy állagú lény, azt nem értjük és nem is csodálhatjuk, ha e titkot nem tudjuk felfogni.”(Hajós József, A végtelen felé, 1930, 277. old.)

Ne feszegesd ez isteni titkot, hogy azt megfoghasd, ne vond kétségbe, ne merd ostromolni. Isten mondotta! Elég legyen, hogy elméd és szíved előtte imádatra meghódoljon.” (Máté 28,9, Káldi Biblia jegyzetei)

A háromság fogalmát használják a keresztény vallás központi tantételének jelölésére” (The Catholic Encyclopedia. 1912., XV. kötet, 47. oldal).

„Szentháromság (lat. Trinitas Sancta): az egy, élő és igaz Isten misztériuma: Atya, Fiú és Szentlélek, három személy egyetlen lényegben...A ~ a kereszténység központi hittétele, mert Isten a kinyilatkoztatásban ezt mondta ki magáról mint legbensőbb igazságot, s ebben benne van belső életének kitárulása is az ember felé.” (Magyar Katolikus Lexikon)

Azt, hogy Isten lényén belül egy titokzatos közösség van, az ÓSZ-ből még csak sejthetjük. Maga az USZ sem ad szentháromságtant, de itt már olyan hármas tagolású formulákkal találkozunk, amelyek ősi hitvallásként éltek a keresztény egyházban… A Szentírás világosan azt tanítja, hogy Isten úgy jelentette ki magát, mint egy Úr (JHVH-Küriosz), és azt is, hogy három létmódban (hüposztászisz) (Zsid 1,3) jelent meg.” (Református Bibliai Fogalmi Szókönyv. Kolozsvár, 1992. 69-170.old.) 

Isten Fia a Szentháromság második személye, aki igazi, valós és örökkévaló módon Isten, az Atyával egylényegű és egyenlő... Ez a személy igaz Isten és igaz ember” (Westminsteri hitvallás, Károlyi Gáspár Teológiai és Missziós Intézet Alapítvány, 50. old.) 

"Az egyetemes keresztény hit pedig ez: az egy Istent a háromságban, a háromságot pedig az egységben tiszteljük; s ne keverjük össze a személyeket, se a lényeget szét ne válasszuk. Más személy ugyanis az Atya, más a Fiú, más a Szentlélek: de egy az Atya, a Fiú és a Szentlélek istensége, egyenlő  a dicsőségük, egyformán örök a fenségük. Mert amiképpen a keresztény igazság arra késztet, hogy mindegyik személyt külön-külön Istennek s Úrnak valljuk, ugyanúgy az egyetemes keresztény hit nem engedi, hogy három Istenről vagy Úrról beszéljünk. Ebben a háromságban pedig nincs elsőbb és későbbi, nincs nagyobb és kisebb, hanem mind a három személy egyformán örökkévaló és egymással egyenlő: s ezért - ahogy előbb már mondtuk - a háromságot minden esetben az egységben, az egységet pedig a háromságban kell tisztelnünk."(Konkordia Könyv, Evangélikus Egyetemes Sajtóosztály, Budapest, 1957. 10, 12-13. old.) 

1Ján 5:7 „Mert hárman vannak, kik bizonyságot tesznek mennyben: az Atya, az Ige és a Szentlélek; és e három egy.” (Káldi ford.) - utólagos betoldás. Lásd a katolikus fordítás idevonatkozó lábjegyzetét: 

[„A 7. és 8. versek közé vannak a latin fordításban beszúrva a Szentháromságra vonatkozó szavak: „a mennyben: az Atya, az Ige és a Szentlélek és ez a három egy. És hárman vannak, akik bizonyságot tesznek a földön.” Ez egyetlenegy görög szövegben sincs meg, sőt még a Szent Jeromos-féle fordítás régebbi példányaiból is hiányzik.”]

Ez az alapvető hitvallás, az Isten mint Atya, Fiú és Szentlélek, még Róma idejében, tehát körülbelül a 2. évszázad második felében jött létre.” (Dr. H. Berkhof, Egyháztörténet, 2. kiadás, 43. rész)

A háromság tana az első dogma, amit az egyház teljes öntudatossággal hozott forgalomba azon terjedelmes hitviták alapján, melyek az első három évszázadot betöltötték.” (Dr. H. Schmidth, Herz. Real. Encikl. 16. kötet)

Ez a tan a görög bölcselet alkalmazása által jött létre az Atya és Fiú közötti viszony meghatározása céljából. Meg akarták a viszonyt határozni és alakilag mindenkorra megállapítani. Ami azonban nehézségekbe ütközött, mert az egyáltalán nehéz dolog. 

Ebből a nehéz dologból keletkezett aztán a II. és III. század teológiája – mint a hellén szellem nagy és utolsó terméke.” A hívők gyülekezete mindaddig nem hasonlít az apostoli gyülekezetekhez, míg a hellén szellem e nagy eredményétől el nem fordul és az Isten szellemének létrehozatalához, mely az apostolokban volt, vissza nem tér...

A háromság dogmájában tudva tért el az egyház az apostolok tudományától. Azt tette, amitől János ap. oly komoly szándékkal intett: Aki félrelép és nem marad meg Krisztus tudománya mellett, Istene annak egynek sincs. Aki megmarad a Krisztus tudománya mellett, mind az Atya, mind a Fiú az övé”. (Ján. II. lev. 9. v.)

Csak az apostolok társaságában van társaságunk az Atyával és a Fiúval, (Ján.I.lev.1:3.) Mert az apostolok voltak az Úrtól kirendelt hirdetői és magyarázói az evangéliumnak. Senkinek sincs jogában más hittételeket felállítani, azonkívül melyeket az apostolok felállítottak s az apostolok nem ismernek háromságot. Senki sincs felhatalmazva Istennek olyan nevet adni, amilyent ő ki nem jelentett. Ő pedig soha nem nevezte magát háromságnak.” (NÉPSZERŰ TEOLÓGIA – Udvarnoki András - Kiadja: A MAGYARORSZÁGI BAPTISTA GYÜLEKEZETEK SZÖVETSÉGÉNEK IRODALMI BIZOTTSÁGA – BUDAPEST, 1921. Szentháromság)

A Bibliában sehol elő nem forduló „Szentháromság” kifejezés emberi kísérlet /kitalálás/ arra, hogy ezt az isteni titkot egy szóval fogalmazza meg.” /Werner Gitt: Gyakran feltett kérdések, Evangéliumi Kiadó, 22.old/

Csel 17:29 Mivelhogy azért az Istennek nemzetsége vagyunk, nem kell azt gondolnunk, hogy … emberi … kitalálás faragványához hasonlatos az istenség.

Akkor a háromság micsoda, ha nem emberi kitalálás? Az emberi kísérlet az Isten hármas titkos személyéről az nem emberi kitalálás?

A filozófia jegye, hogy Istent nem tőle származó ihletett bibliai kifejezéssel azonosítja /legfelségesebb Isten/, hanem apokrif antikrisztusi filozófiával /háromság/!

Kol 2:8 Meglássátok, hogy senki ne legyen, aki bennetek zsákmányt vet a bölcselkedés és üres csalás /philoszophiasz kai kenész apatész/ által, mely emberek rendelése szerint, a világ elemi tanításai szerint, és nem a Krisztus szerint való.

Filozófia és haszontalan megtévesztés/apatész. Ez a kereszténység központi tantétele, amely szerint aki ezt nem fogadja el, nem is lehet kereszténynek nevezni! És itt a jutalmuk, ahogy Isten szava mondja:És a gonoszságnak minden csalárdságával /apaté/ azok között, akik elvesznek; mivelhogy nem fogadták be az igazságnak szeretetét az ő idvességökre. És azért bocsátja reájok Isten a tévelygés erejét, hogy higyjenek a hazugságnak; Hogy kárhoztattassanak mindazok, akik nem hittek az igazságnak, hanem gyönyörködtek az igazságtalanságban.”  (2Thess 2:10 -12)

Az Istennek teljes beszéde igen tiszta, és pajzs az ahhoz folyamodóknak. Ne tégy az ő beszédéhez; hogy meg ne feddjen téged, és hazug ne légy.” (Péld 30:5-6)